2018
Franchise of the Year: Section A : Namibia
Franchise of the Year: Section B: Peninsula Sharks
Franchise of the Year: Section C: Coastal Cranes

As the crowds descended on Cape Town for the start of the PSi Nationals, the hordes of kids, coaches and umpires were treated to something out of the ordinary as the evening featured a “PSi’s got Talent” experience where our winner belted out a song from the Greatest Showman. There was beautiful irony in that PSi can safely be called the Greatest Show in indoor hockey.

With the 12th  edition of the Indoor Hockey Greatest Show getting underway there were a few key things to be extra excited about.

In 2018 we were pleased to welcome the Limpopo Leopards, the Kimberley Heat, the Northern Knights and the Zimbabwe Flames to their first nationals. Each side will be doing their best to build a legacy and there is no better place to start writing your story than at the PSi Nationals

They SPAR South Africa side played at the Nationals for the second time, having played in the SPAR Four Nations in 2015.

We are pleased to announce that SPAR is on board with Pro Series Indoor as a main sponsor. Its outstanding to welcome SPAR into the PSi Family and w are excited for the journey we will travel together.

Not one but two series to feast your eyes on. SPAR South Africa vs. the International All-Stars, a team loaded with the best in the world and sprinkled with some exciting PSi talent.

At the end of this year’s nationals we also selected the U14, U16 and U18 African All-Stars sides. The U14 and U16 sides selected will have the opportunity to travel to Europe in 2020.

With more than 1000 games in 8 days there was a lot of exciting hockey played as well as watched.

It turned out to be the mighty Namibians that where no match for any other Franchise and walked away in style with the top honours of Franchise of the Year.

Awards

U13 A Girls

Gold: Vipers

Silver: Hawks

Bronze: Seals

U13 B Girls

Gold: Bears

Silver: Quaggas

Bronze: Seal Pups

U13 C Girls

Gold: Pumas

Silver: Brown Bears

Bronze: Quaggas

U13 A Boys

Gold: Sables

Silver: Foxes

Bronze: Hawks

U13 B Boys

Gold: Stallions

Silver: Foxes Cubs

Bronze: Fire

U13 C Boys

Gold: Cranes

Silver: Sunbirds

Bronze: Leopards A

U13 C Girls

Player of the Tournament: Nicola Forbes (Pumas)

Goal Keeper of the Tournament: Ayanda Sobekwa (Quaggas)

Spirit Award: Caracals

U13 C Boys

Player of the Tournament: Samuel Venter (Cranes)

Goal Keeper of the Tournament: Mu’Aath Ganief (Sunbirds)

Spirit Award: Leopards B

U14 A Girls

Gold: Hawks

Silver: Gryphons A

Bronze: Foxes

 

U14 B Girls

Gold: Pitbulls

Silver: Scorpions

Bronze: Quaggas

U14 A Boys

Gold: Hawks

Silver: Seals

Bronze: Foxes

 

U14 B Boys

Gold: Titans A

Silver: Sharks

Bronze: Scorpions

U14 A Girls

Player of the Tournament: Azaylee Philander (Hawks)

Goal Keeper of the Tournament: Jamie Henckert (Hawks)

Spirit Award: Stallions

 

U14 B Girls

Player of the Tournament: Dineo Letsoalo

GoalKeeper of the Tournament: Tyla Frans (Sunbirds)

Spirit Award: Tigers

U14 A Boys

Player of the Tournament: JP Brits (Hawks)

Goal Keeper of the Tournament: Blake Martin (Seals)

Spirit Award: Mambas

 

U14 B Boys

Player of the Tournament: Corne Burger (Titans)

Goal Keeper of the Tournament: Matt Thompson (Sharks)

Spirit Award: Pitbulls

U16 A Girls

Gold: Panthers

Silver: Seals

Bronze: Hawks

U16 B Girls

Gold: Eagles

Silver: Titans

Bronze: Black Bears

U16 C Girls

Gold: Sunbirds

Silver: Cranes

Bronze: Brown Bears

U16 A Boys

Gold: Hawks

Silver: Gryphons

Bronze: Stallions

U16 B Boys

Gold: Gryphons B

Silver: Eagles

Bronze: Titans A 

U16 C Boys

Gold: Titans

Silver: Cranes

Bronze: Gryphons

U16 A Girls

Player of the Tournament: Cerian Fourie (Panthers)

Goal Keeper of the Tournament: Haneli Huisman (Foxes)

Spirit Award: Kickers

 

U16 B Girls

Player of the Tournament: Caitlin Gillies (Eagles)

Goal Keeper of the Tournament: Jenna Venter (Sharks)

Spirit Award: Gryphons C

 

U16 C Girls

Player of the Tournament: Frances Burger (Cranes)

Goal Keeper of the Tournament: Jamie – Lee Jantjies (Vipers C)

Spirit Award: Cranes

U16 A Boys

Player of the Tournament: Hans Neethling (Foxes)

Goal Keeper of the Tournament: Henning Kruger (Hawks)

Spirit Award: Hawks

 

U16 C Boys

Player of the Tournament: Diaz Visagie (Cranes)

Goal Keeper of the Tournament: Karabo Phutsisi (Brown Bears)

Spirit Award: Cranes

U18 A Girls

Gold: Seals

Silver: Gryphons

Bronze: Hawks

U18 B Girls

Gold: Zim Flames

Silver: Northern Knights

Bronze: Rhinos

U18 A Boys

Gold: Hawks

Silver: Barracudas

Bronze: Seals

U18 B Boys

Gold: Quaggas

Silver: Sharks

Bronze: Titans A

U18 A Girls

Player of the Tournament: Kiana Cormack (Hawks)

Goal Keeper of the Tournament: Sarah Paget (Gryphons)

Spirit Award: Mambas

U18 B Girls

Player of the Tournament: Simone Herbst (Flames)

Goal Keeper of the Tournament: Hannah Meyer (Sunbirds)

Spirit Award: Cranes

U18 A Boys

Player of the Tournament: Liam Hermanus (Hawks)

Goal Keeper of the Tournament: Jordan New 

Spirit Award: Mambas

U18 B Boys

Player of the Tournament: Siyabonga Earlam (Gryphons B)

Goal Keeper of the Tournament: Willie Schoeman (Cranes)

Spirit Award: Cranes